2017 FDDA Grand Final Results

Except for the Premier League lads, another season has come and gone (playing wise at least) so it’s time to congratulate all the winners and offer commiserations to all the runners-up. Seems like nearly all finals were tight affairs which is great to see.

So without further ado – here we go (names not in order of photos) :

A Grade
Italian Club winners over Spearwood Dalmatinacs 2 (10/7)

Matt Moody, Norm Anderson, Caesar Vinciguerra and Beau Anderson

B Grade
Buffalo Club  winners over Cockburn Men’s Dart Club (6/5)

Peter Taylor-Thorpe, Phil Cummins, Greg Law, Mick Lloyd, John Leonard and Ross Thompson

B Reserve
Old Easts  winners over Nomads Dart Club (6/5)

Ian Janeway, Dave McDonald, Rob Jones, Craig Arbuckle, Rohan Janeway, Val Jones, Gavin Pope and Aiden Janeway

C Grade
Cockburn Men’s Dart Club winners over Italian Club (6/4)

Dave Doody, Brett Janssen, Gary Jones, Craig Johnson, Mick Lowrey, Trevor Leggett, Gareth Hill and Charlie Zerafa

C Reserve
Buffalo Club winners over Wllagee Rugby Club (6/2)

Shane Marciano, Conrad Dalais, Tony Crouch, Peter Nahirny, Sheldon Fassom and Peter Travia

D Grade
Spearwood Dalmatinac 1 winners over Cockburn Men’s Dart Club (6/4)

Amanda Langley, Shane Stocker, Bob King, Lyn King, Dave Stanley, Pat Cooke and Joe Votta

D Reserve
Cockburn RSL winners over Fremantle United Darts 2 (6/4)

Kris Greer, Mark Nodari, Stephen Loo, Dan Buglass, Craig Greer, Neville Haywood, Pat Dehaan and Paul D’Alessandro

Congratulations once again and again, a reminder about our 2017 FDDA Annual Windup and Trophy Presentation. All the details are available by CLICKING HERE

 

Continue reading

FDDA Preliminary Final Results

 A GRADE
DALMATINACS 2 10 DALMATINACS 1 6
 B GRADE
COCKBURN MENS DARTS 6 ITALIAN CLUB 5
 B RESERVE
NOMADS 6 KARDY KATS 3
 C GRADE
ITALIAN CLUB 6 DALMATINACS 2 4
 C RESERVE
WILLAGEE RUGBY CLUB 6 KARDY KATS 4
 D GRADE
COCKBURN MENS DARTS 6 W.W.S.D.C. 3
 D RESERVE
FREMANTLE UNITED 2 6 FREMANTLE UNITED 1 3

Continue reading

2nd Semi Final Results

 A GRADE
ITALIAN CLUB 10 DALMATINACS 1 5
 B GRADE
BUFFALO CLUB 6 ITALIAN CLUB 2
 B RESERVE
OLD EASTS 6 NOMADS 5
 C GRADE
COCKBURN MEN’S DARTS 6 DALMATINACS 2 3
 C RESERVE
BUFFALO CLUB 6 KARDY KATS 5
 D GRADE
DALMATINACS 1 6 COCKBURN MENS DARTS 4
 D RESERVE
COCKBURN RSL 6 FREMANTLE UNITED 2 5

Continue reading

1st Semi Final Results

A Grade
Dalmatinac 2 defeated Cockburn Men’s 1 (10/6)

B Grade
Cockburn Men’s defeated Kardy Kats (6/5)

B Reserve
Kardy Kats defeated Willagee Rugby Club (not sure of score line)

C Grade
Italian Club defeated Dalmatinacs 1 (6/1)

C Reserve
Willagee Rugby club defeated Old Easts (6/2)

D Grade
WWSDC defeated Dalmatinacs 2 (6/3)

D Reserve
Fremantle United 1 defeated Old Easts (6/3)

2nd Semi Final – Wednesday 23rd August (1st versus 2nd)

‘A’ Grade – Italian Club v Dalmatinac 1.

‘B’ Grade – Buffalo Club v Italian Club

‘B’ Reserve – Old Easts v Nomads

‘C’ Grade – Cockburn Mens Darts v Dalmatinac 2.

‘C’ Reserve – Buffalo Club v Kardy Kats

‘D’ Grade – Cockburn Mens Darts v Dalmatinac 1.

‘D’ Reserve – Cockburn RSL v Fremantle United 2.

 

Continue reading

Finals Series – Weeks 1&2

1st Semi Final – Wednesday 16th August (3rd versus 4th)

‘A’ Grade – Cockburn Mens Darts v Dalmatinac 2.

‘B’ Grade – Cockburn Mens Darts v Kardy Kats

‘B’ Reserve – Kardy Kats v Winner of ‘Play Off’ between Willagee Rugby and Fremantle United

‘C’ Grade – Italian Club v Dalmatinac 1.

‘C’ Reserve – Willagee Rugby v Old Easts

‘D’ Grade – WWSDC v Dallies 2.

‘D’ Reserve – Old Easts v Fremantle United 1.

2nd Semi Final – Wednesday 23rd August (1st versus 2nd)

‘A’ Grade – Italian Club v Dalmatinac 1.

‘B’ Grade – Buffalo Club v Italian Club

‘B’ Reserve – Old Easts v Nomads

‘C’ Grade – Cockburn Mens Darts v Dalmatinac 2.

‘C’ Reserve – Buffalo Club v Kardy Kats

‘D’ Grade – Cockburn Mens Darts v Dalmatinac 1.

‘D’ Reserve – Cockburn RSL v Fremantle United 2.

Final Ladder

A Grade
  Played Won Lost Draw For Against Percentage Points
Italian Club 20 16 2 2 239 121 198% 34
Dalmatinacs 1 20 9 8 3 185 175 106% 21
Cockburn Bowling 1 20 8 10 2 186 174 107% 18
Dalmatinacs 2 20 6 8 6 169 191 88% 18
Cockburn Bowling 2 20 7 10 3 153 207 74% 17
Dalmatinacs 3 20 6 14 0 148 212 70% 12
B Grade
  Played Won Lost Draw For Against Percentage Points
Buffalo Club 20 14 6 124 96 129% 28
Italian Club 20 13 7 122 98 124% 26
Cockburn Bowling 20 13 7 119 101 118% 26
Kardy Kats 20 12 8 123 97 127% 24
Stock Road Tavern 20 5 15 90 130 69% 10
Hilton Bowling 20 3 17 82 138 59% 6
.
B Reserve
  Played Won Lost Draw For Against Percentage Points
Old Easts 20 16 4 128 92 139% 32
Nomads 20 14 6 126 94 134% 28
Kardy Kats 20 12 8 112 108 104% 24
Fremantle United 20 7 13 101 119 85% 14
Willagee Rugby Club 20 7 13 101 119 85% 14
Buffalo Club 20 5 15 96 124 77% 10
.
C Grade
  Played Won Lost Draw For Against Percentage Points
Cockburn Bowling 20 12 8 121 99 122% 24
Dalmatinacs 2 20 12 8 113 107 106% 24
Italian Club 20 11 9 114 106 108% 22
Dalmatinacs 1 20 10 10 99 121 82% 20
Navy Club 20 9 11 114 106 108% 18
Nomads 20 6 14 99 121 82% 12
.
C Reserve
  Played Won Lost Draw For Against Percentage Points
Buffalo Club 20 16 4 0 137 83 165% 32
Kardy Kats 20 12 8 0 116 104 112% 24
Willagee Rugby Club 20 12 8 0 114 106 108% 24
Old Easts 20 10 9 1 114 106 108% 21
Dalmatinacs 20 8 11 1 107 113 95% 17
East Fremantle B/C 20 1 19 0 71 149 48% 2
.
D Grade
  Played Won Lost Draw For Against Percentage Points
Cockburn Bowling 20 17 3 0 143 77 186% 34
Dalmatinacs 1 20 12 8 0 119 101 118% 24
W.W.S.D.C. 20 12 8 0 117 103 114% 24
Dalmatinacs 2 20 8 11 1 109 110 99% 17
Navy Club 20 7 12 1 99 120 83% 15
Nomads 20 3 17 0 72 148 49% 6
.
D Reserve
  Played Won Lost Draw For Against Percentage Points
Cockburn RSL 20 17 3 145 75 193% 34
Fremantle United 2 20 14 6 127 93 137% 28
Old Easts 20 12 8 107 113 95% 24
Fremantle United 1 20 11 9 119 101 118% 22
Dalmatinacs 20 4 16 97 123 79% 8
Navy Club 20 2 18 65 155 42% 4

 

Continue reading

Final Round Results and Finals Information

Well another home and away season is done and dusted and we are into the finals series. You will see last nights results and the ladder further down in this post but firstly, here are the details for the finals series:

Venues

‘A’ Grade – Spearwood Dalmatinac Club

‘B’ Grade – Spearwood Dalmatinac Club

‘B’ Reserve – Fremantle Italian Club

‘C’ Grade – Buffalo Club

‘C’ Reserve – Navy Club

‘D’ Grade – Fremantle United Soccer Club

‘D’ Reserve – Cockburn Mens Darts Club

Fixtures

Wednesday 16th August – 1st Semi Final:  3rd Position V 4th Position (Loser is eliminated)

Wednesday 23rd August – 2nd Semi Final: 1st Position V 2nd Position (Winner progresses to Grand Final / Loser plays the winner of the 1st Semi in the Preliminary Final

Wednesday 30th August – Preliminary Final: Winner of 1st Semi Final V Loser of 2nd Semi Final

Wednesday 6th September – Grand Final: Winner of 2nd Semi V Winner of Preliminary Final

 

Round 20 Results 

 A GRADE
COCKBURN BOWLING CLUB 1 4 ITALIAN CLUB 14
DALMATINACS 2 9 COCKBURN BOWLING CLUB 2 9
DALMATINACS 3 5 DALMATINACS 1 13
HIGHEST AVERAGE 81.8 B Anderson
HIGHEST PEG 108 P Daines
180’s B Anderson, N Anderson, S Robertson, M Clark, D Hall, P Moorman
 B GRADE
KARDY KATS 5 ITALIAN CLUB 6
HILTON PARK 4 COCKBURN BOWLING CLUB 7
STOCK ROAD TAVERN 3 BUFFALO CLUB 8
HIGHEST AVERAGE 65.23 K Weeber
HIGHEST PEG 88 C Ryder
180’s
 B RESERVE
KARDY KATS 4 OLD EASTS 7
WILLAGEE RUGBY CLUB 4 NOMADS 7
BUFFALO CLUB 6 FREMANTLE UNITED 5
HIGHEST AVERAGE 56.08 P Marshall
HIGHEST PEG 112 A Carson
180’s
 C GRADE
NOMADS 6 NAVY CLUB 5
ITALIAN CLUB 5 COCKBURN BOWLING CLUB 6
DALMATINACS 1 5 DALMATINACS 2 6
HIGHEST AVERAGE 70.88 C Johnson
HIGHEST PEG 76 C Johnson
180’s C Johnson
 C RESERVE
KARDY KATS 5 OLD EASTS 6
WILLAGEE RUGBY CLUB 6 EAST FREMANTLE B/C 5
BUFFALO CLUB 7 DALMATINACS 4
HIGHEST AVERAGE 64.95 P Stringfellow
HIGHEST PEG 56 W Campbell
180’s
 D GRADE
COCKBURN BOWLING CLUB 6 NAVY CLUB 5
W.W.S.D.C. 7 NOMADS 4
DALMATINACS 1 10 DALMATINACS 2 1
HIGHEST AVERAGE 57.31 A Langley
HIGHEST PEG 100 S Green
180’s
 D RESERVE
FREMANTLE UNITED 1 7 NAVY CLUB 4
OLD EASTS 2 COCKBURN RSL 9
FREMANTLE UNITED 2 6 DALMATINACS 5
HIGHEST AVERAGE 50.23 S Paino
HIGHEST PEG 71 D Burglass, E Williams
180’s

 

Final Ladder – download by clicking here

A Grade
  Played Won Lost Draw For Against Percentage Points
Italian Club 20 16 2 2 239 121 198% 34
Dalmatinacs 1 20 9 8 3 185 175 106% 21
Cockburn Bowling 1 20 8 10 2 186 174 107% 18
Dalmatinacs 2 20 6 8 6 169 191 88% 18
Cockburn Bowling 2 20 7 10 3 153 207 74% 17
Dalmatinacs 3 20 6 14 0 148 212 70% 12
B Grade
  Played Won Lost Draw For Against Percentage Points
Buffalo Club 20 14 6 124 96 129% 28
Italian Club 20 13 7 122 98 124% 26
Cockburn Bowling 20 13 7 119 101 118% 26
Kardy Kats 20 12 8 123 97 127% 24
Stock Road Tavern 20 5 15 90 130 69% 10
Hilton Bowling 20 3 17 82 138 59% 6
.
B Reserve
  Played Won Lost Draw For Against Percentage Points
Old Easts 20 16 4 128 92 139% 32
Nomads 20 14 6 126 94 134% 28
Kardy Kats 20 12 8 112 108 104% 24
Fremantle United 20 7 13 101 119 85% 14
Willagee Rugby Club 20 7 13 101 119 85% 14
Buffalo Club 20 5 15 96 124 77% 10
.
C Grade
  Played Won Lost Draw For Against Percentage Points
Cockburn Bowling 20 12 8 121 99 122% 24
Dalmatinacs 2 20 12 8 113 107 106% 24
Italian Club 20 11 9 114 106 108% 22
Dalmatinacs 1 20 10 10 99 121 82% 20
Navy Club 20 9 11 114 106 108% 18
Nomads 20 6 14 99 121 82% 12
.
C Reserve
  Played Won Lost Draw For Against Percentage Points
Buffalo Club 20 16 4 0 137 83 165% 32
Kardy Kats 20 12 8 0 116 104 112% 24
Willagee Rugby Club 20 12 8 0 114 106 108% 24
Old Easts 20 10 9 1 114 106 108% 21
Dalmatinacs 20 8 11 1 107 113 95% 17
East Fremantle B/C 20 1 19 0 71 149 48% 2
.
D Grade
  Played Won Lost Draw For Against Percentage Points
Cockburn Bowling 20 17 3 0 143 77 186% 34
Dalmatinacs 1 20 12 8 0 119 101 118% 24
W.W.S.D.C. 20 12 8 0 117 103 114% 24
Dalmatinacs 2 20 8 11 1 109 110 99% 17
Navy Club 20 7 12 1 99 120 83% 15
Nomads 20 3 17 0 72 148 49% 6
.
D Reserve
  Played Won Lost Draw For Against Percentage Points
Cockburn RSL 20 17 3 145 75 193% 34
Fremantle United 2 20 14 6 127 93 137% 28
Old Easts 20 12 8 107 113 95% 24
Fremantle United 1 20 11 9 119 101 118% 22
Dalmatinacs 20 4 16 97 123 79% 8
Navy Club 20 2 18 65 155 42% 4

Continue reading

FDDA Round 19 Results

 

 A GRADE
COCKBURN BOWLING CLUB 1 11 COCKBURN BOWLING CLUB 2 7
DALMATINACS 1 9 DALMATINACS 2 9
ITALIAN CLUB DALMATINACS 3
HIGHEST AVERAGE 71.21 M Clark
HIGHEST PEG 160 G Wilcox
180’s B Gillard, P Brotherston, D Park, D Clinch, A Soc
 B GRADE
KARDY KATS 4 COCKBURN BOWLING CLUB 7
BUFFALO CLUB 6 HILTON PARK 5
ITALIAN CLUB 6 STOCK ROAD TAVERN 5
HIGHEST AVERAGE 74.81 P Taylor Thorpe
HIGHEST PEG 98 S Reid
180’s
 B RESERVE
KARDY KATS 6 NOMADS 5
FREMANTLE UNITED 8 WILLAGEE RUGBY CLUB 3
OLD EASTS 8 BUFFALO CLUB 3
HIGHEST AVERAGE 64.85 T Defaria
HIGHEST PEG 118 S Strnadica
180’s
 C GRADE
NOMADS 5 COCKBURN BOWLING CLUB 6
DALMATINACS 2 4 ITALIAN CLUB 7
NAVY CLUB 5 DALMATINACS 1 6
HIGHEST AVERAGE 58.1 Z Spier
HIGHEST PEG 76 M Cummins
180’s J Gurden
 C RESERVE
KARDY KATS 8 EAST FREMANTLE B/C 3
DALMATINACS 5 WILLAGEE RUGBY CLUB 6
OLD EASTS 4 BUFFALO CLUB 7
HIGHEST AVERAGE 66.61 T Crouch
HIGHEST PEG 109 K Huxtable
180’s C Pasini, S Bock
 D GRADE
COCKBURN BOWLING CLUB 10 NOMADS 1
DALMATINACS 2 3 W.W.S.D.C. 8
NAVY CLUB 5 DALMATINACS 1 6
HIGHEST AVERAGE 55.8 K Elliott
HIGHEST PEG 48 G Hemsley, T Prentice
180’s
 D RESERVE
FREMANTLE UNITED 1 4 COCKBURN RSL 7
DALMATINACS 4 OLD EASTS 7
NAVY CLUB 1 FREMANTLE UNITED 2 10
HIGHEST AVERAGE 67.52 D Sesko
HIGHEST PEG 85 D Sesko
180’s D Terrell

 

 

 

A Grade
Played Won Lost Draw For Against Percentage Points
Italian Club 18 14 2 2 215 109 197% 30
Dalmatinacs 1 19 8 8 3 172 170 101% 19
Cockburn Bowling 1 19 8 9 2 182 160 114% 18
Dalmatinacs 2 19 6 8 5 160 182 88% 17
Cockburn Bowling 2 19 7 10 2 144 198 73% 16
Dalmatinacs 3 18 6 12 0 135 189 71% 12
B Grade
Played Won Lost Draw For Against Percentage Points
Buffalo Club 19 13 6 116 93 125% 26
Kardy Kats 19 12 7 118 91 130% 24
Italian Club 19 12 7 116 93 125% 24
Cockburn Bowling 19 12 7 112 97 115% 24
Stock Road Tavern 19 5 14 87 122 71% 10
Hilton Bowling 19 3 16 78 131 60% 6
.
.
B Reserve
Played Won Lost Draw For Against Percentage Points
Old Easts 19 15 4 121 88 138% 30
Nomads 19 13 6 119 90 132% 26
Kardy Kats 19 12 7 108 101 107% 24
Willagee Rugby Club 19 7 12 97 112 87% 14
Fremantle United 19 7 12 96 113 85% 14
Buffalo Club 19 4 15 88 121 73% 8
.
.
C Grade
Played Won Lost Draw For Against Percentage Points
Cockburn Bowling 19 11 8 115 94 122% 22
Italian Club 19 11 8 109 100 109% 22
Dalmatinacs 2 19 11 8 107 102 105% 22
Dalmatinacs 1 19 10 9 94 115 82% 20
Navy Club 19 9 10 109 100 109% 18
Nomads 19 5 14 93 116 80% 10
.
.
C Reserve
Played Won Lost Draw For Against Percentage Points
Buffalo Club 19 15 4 0 130 79 165% 30
Kardy Kats 19 12 7 0 111 98 113% 24
Willagee Rugby Club 19 11 8 0 108 101 107% 22
Old Easts 19 9 9 1 108 101 107% 19
Dalmatinacs 19 8 10 1 103 106 97% 17
East Fremantle B/C 19 1 18 0 66 143 46% 2
.
.
D Grade
Played Won Lost Draw For Against Percentage Points
Cockburn Bowling 19 16 3 0 137 72 190% 32
W.W.S.D.C. 19 11 8 0 110 99 111% 22
Dalmatinacs 1 19 11 8 0 109 100 109% 22
Dalmatinacs 2 19 8 10 1 108 100 108% 17
Navy Club 19 7 11 1 94 114 82% 15
Nomads 19 3 16 0 68 141 48% 6
.
.
D Reserve
Played Won Lost Draw For Against Percentage Points
Cockburn RSL 19 16 3 136 73 186% 32
Fremantle United 2 19 13 6 121 88 138% 26
Old Easts 19 12 7 105 104 101% 24
Fremantle United 1 19 10 9 112 97 115% 20
Dalmatinacs 19 4 15 92 117 79% 8
Navy Club 19 2 17 61 148 41% 4

Continue reading

FDDA Results Round 18

 

 A GRADE
DALMATINACS 3 10 COCKBURN BOWLING CLUB 1 8
DALMATINACS 2 10 ITALIAN CLUB 8
COCKBURN BOWLING CLUB 2 4 DALMATINACS 1 14
HIGHEST AVERAGE 68.85 M Elliot
HIGHEST PEG 92 B Harding
180’s D Clinch, O Ford, M Moody, M Elliot, D Burrows,       P Raines
 B GRADE
STOCK ROAD TAVERN 3 KARDY KATS 8
HILTON PARK 5 ITALIAN CLUB 6
COCKBURN BOWLING CLUB 4 BUFFALO CLUB 7
HIGHEST AVERAGE 62..36 D Redeckis
HIGHEST PEG 86 M Lloyd
180’s L Macintyre
 B RESERVE
BUFFALO CLUB 5 KARDY KATS 6
WILLAGEE RUGBY CLUB 5 OLD EASTS 6
NOMADS 8 FREMANTLE UNITED 3
HIGHEST AVERAGE 61.9 M Brophy
HIGHEST PEG 98 A Spashett
180’s
 C GRADE
DALMATINACS 1 4 NOMADS 7
ITALIAN CLUB 2 NAVY CLUB 9
COCKBURN BOWLING CLUB 6 DALMATINACS 2 5
HIGHEST AVERAGE 58.15 M King
HIGHEST PEG 88 M King
180’s
 C RESERVE
BUFFALO CLUB 3 KARDY KATS 8
WILLAGEE RUGBY CLUB 7 OLD EASTS 4
EAST FREMANTLE B/C 3 DALMATINACS 8
HIGHEST AVERAGE 64.8 W Campbell
HIGHEST PEG 66 C Dalais
180’s
 D GRADE
DALMATINACS 1 8 COCKBURN BOWLING CLUB 3
W.W.S.D.C. 6 NAVY CLUB 5
NOMADS DALMATINACS 2 0
HIGHEST AVERAGE 59.85 S Stocker
HIGHEST PEG 93 D Stanley
180’s
 D RESERVE
FREMANTLE UNITED 2 6 FREMANTLE UNITED 1 5
OLD EASTS 7 NAVY CLUB 4
COCKBURN RSL 9 DALMATINACS 2
HIGHEST AVERAGE 60.58 D Sesko
HIGHEST PEG 76 K Greer
180’s

 

 

 

Ladder as at Round 18 – Click HERE to download
A Grade
  Played Won Lost Draw For Against Percentage Points
Italian Club 18 14 2 2 215 109 197% 30
Dalmatinacs 1 18 8 8 2 163 161 101% 18
Cockburn Bowling 1 18 7 9 2 171 153 112% 16
Dalmatinacs 2 18 6 8 4 151 173 87% 16
Cockburn Bowling 2 18 7 9 2 137 187 73% 16
Dalmatinacs 3 18 6 12 0 135 189 71% 12
B Grade
  Played Won Lost Draw For Against Percentage Points
Kardy Kats 18 12 6 114 84 136% 24
Buffalo Club 18 12 6 110 88 125% 24
Italian Club 18 11 7 110 88 125% 22
Cockburn Bowling 18 11 7 105 93 113% 22
Stock Road Tavern 18 5 13 82 116 71% 10
Hilton Bowling 18 3 15 73 125 58% 6
B Reserve
  Played Won Lost Draw For Against Percentage Points
Old Easts 18 14 4 113 85 133% 28
Nomads 18 13 5 114 84 136% 26
Kardy Kats 18 11 7 102 96 106% 22
Willagee Rugby Club 18 7 11 94 104 90% 14
Fremantle United 18 6 12 88 110 80% 12
Buffalo Club 18 4 14 85 113 75% 8
C Grade
  Played Won Lost Draw For Against Percentage Points
Dalmatinacs 2 18 11 7 103 95 108% 22
Cockburn Bowling 18 10 8 109 89 122% 20
Italian Club 18 10 8 102 96 106% 20
Navy Club 18 9 9 104 94 111% 18
Dalmatinacs 1 18 9 9 88 110 80% 18
Nomads 18 5 13 88 110 80% 10
C Reserve
  Played Won Lost Draw For Against Percentage Points
Buffalo Club 18 14 4 0 123 75 164% 28
Kardy Kats 18 11 7 0 103 95 108% 22
Willagee Rugby Club 18 10 8 0 102 96 106% 20
Old Easts 18 9 8 1 104 94 111% 19
Dalmatinacs 18 8 9 1 98 100 98% 17
East Fremantle B/C 18 1 17 0 63 135 47% 2
D Grade
  Played Won Lost Draw For Against Percentage Points
Cockburn Bowling 18 15 3 0 127 71 179% 30
Dalmatinacs 1 18 10 8 0 103 95 108% 20
W.W.S.D.C. 18 10 8 0 102 96 106% 20
Dalmatinacs 2 17 7 9 1 98 88 111% 15
Navy Club 18 7 10 1 89 108 82% 15
Nomads 17 3 14 0 63 124 51% 6
D Reserve
  Played Won Lost Draw For Against Percentage Points
Cockburn RSL 18 15 3 129 69 187% 30
Fremantle United 2 18 12 6 111 87 128% 24
Old Easts 18 11 7 98 100 98% 22
Fremantle United 1 18 10 8 108 90 120% 20
Dalmatinacs 18 4 14 88 110 80% 8
Navy Club 18 2 16 60 138 43% 4

Continue reading

FDDA Results Round 17

 

 A GRADE
DALMATINACS 1 11 COCKBURN BOWLING CLUB 1 7
DALMATINACS 2 11 DALMATINACS 3 7
COCKBURN BOWLING CLUB 2 11 ITALIAN CLUB 7
HIGHEST AVERAGE 76.95 M Elliot
HIGHEST PEG 121 M Elliot
180’s T Batham x 2, M Threlfall, K Walsh, M Moody
 B GRADE
BUFFALO CLUB 7 KARDY KATS 4
HILTON PARK 4 STOCK ROAD TAVERN 7
COCKBURN BOWLING CLUB 4 ITALIAN CLUB 7
HIGHEST AVERAGE 65.05 P Thoman
HIGHEST PEG 76 E Davies
180’s D Hicks
 B RESERVE
FREMANTLE UNITED 5 KARDY KATS 6
WILLAGEE RUGBY CLUB 7 BUFFALO CLUB 4
NOMADS 5 OLD EASTS 6
HIGHEST AVERAGE 63.44 G Pope
HIGHEST PEG 60 A Carson
180’s A Carson
 C GRADE
DALMATINACS 2 7 NOMADS 4
ITALIAN CLUB 8 DALMATINACS 1 3
COCKBURN BOWLING CLUB 6 NAVY CLUB 5
HIGHEST AVERAGE 68.05 D Doody
HIGHEST PEG 99 C Woodward
180’s
 C RESERVE
DALMATINACS 7 KARDY KATS 4
WILLAGEE RUGBY CLUB 5 BUFFALO CLUB 6
EAST FREMANTLE B/C 3 OLD EASTS 8
HIGHEST AVERAGE 56.05 C Meston
HIGHEST PEG 70 J Coates
180’s
 D GRADE
DALMATINACS 2 6 COCKBURN BOWLING CLUB 5
W.W.S.D.C. 8 DALMATINACS 1 3
NOMADS 5 NAVY CLUB 6
HIGHEST AVERAGE 50.39 B Bennett
HIGHEST PEG 82 S Green
180’s
 D RESERVE
DALMATINACS 5 FREMANTLE UNITED 1 6
OLD EASTS 5 FREMANTLE UNITED 2 6
COCKBURN RSL 10 NAVY CLUB 1
HIGHEST AVERAGE 54.19 D Sesko
HIGHEST PEG 96 G McLeod
180’s

 

Ladder – to download this ladder CLICK HERE
A Grade
  Played Won Lost Draw For Against Percentage Points
Italian Club 17 14 1 2 206 100 209% 30
Cockburn Bowling 1 17 7 8 2 163 143 114% 16
Dalmatinacs 1 17 7 8 2 149 157 95% 16
Cockburn Bowling 2 17 7 8 2 134 172 77% 16
Dalmatinacs 2 17 5 8 4 141 165 85% 14
Dalmatinacs 3 17 5 12 0 125 181 69% 10
B Grade
  Played Won Lost Draw For Against Percentage Points
Kardy Kats 17 11 6 106 81 131% 22
Buffalo Club 17 11 6 103 84 123% 22
Cockburn Bowling 17 11 6 101 86 117% 22
Italian Club 17 10 7 104 83 125% 20
Stock Road Tavern 17 5 12 79 108 73% 10
Hilton Bowling 17 3 14 68 119 57% 6
B Reserve
  Played Won Lost Draw For Against Percentage Points
Old Easts 17 13 4 107 80 134% 26
Nomads 17 12 5 106 81 131% 24
Kardy Kats 17 10 7 96 91 105% 20
Willagee Rugby Club 17 7 10 89 98 91% 14
Fremantle United 17 6 11 85 102 83% 12
Buffalo Club 17 4 13 80 107 75% 8
C Grade
  Played Won Lost Draw For Against Percentage Points
Dalmatinacs 2 17 11 6 98 89 110% 22
Italian Club 17 10 7 100 87 115% 20
Cockburn Bowling 17 9 8 103 84 123% 18
Dalmatinacs 1 17 9 8 84 103 82% 18
Navy Club 17 8 9 95 92 103% 16
Nomads 17 4 13 81 106 76% 8
C Reserve
  Played Won Lost Draw For Against Percentage Points
Buffalo Club 17 14 3 0 120 67 179% 28
Kardy Kats 17 10 7 0 95 92 103% 20
Old Easts 17 9 7 1 100 87 115% 19
Willagee Rugby Club 17 9 8 0 95 92 103% 18
Dalmatinacs 17 7 9 1 90 97 93% 15
East Fremantle B/C 17 1 16 0 60 127 47% 2
D Grade
  Played Won Lost Draw For Against Percentage Points
Cockburn Bowling 17 15 2 0 124 63 197% 30
W.W.S.D.C. 17 9 8 0 96 91 105% 18
Dalmatinacs 1 17 9 8 0 95 92 103% 18
Dalmatinacs 2 17 7 9 1 98 88 111% 15
Navy Club 17 7 9 1 84 102 82% 15
Nomads 17 3 14 0 63 124 51% 6
D Reserve
  Played Won Lost Draw For Against Percentage Points
Cockburn RSL 17 14 3 120 67 179% 28
Fremantle United 2 17 11 6 105 82 128% 22
Fremantle United 1 17 10 7 103 84 123% 20
Old Easts 17 10 7 91 96 95% 20
Dalmatinacs 17 4 13 86 101 85% 8
Navy Club 17 2 15 56 131 43% 4

Continue reading

FDDA Under 60 Singles and Under 45 Doubles

Top roll up again, 88 x Starters all up…….well done everyone.

Under 60 Singles
• 32 x Starters
• Semi Finals – Phil Marshall defeated Phil Cummins & Charlie Lionti defeated Ross Thompson
Final Winner: Charlie Lionti – Runner Up: Phil Marshall

Charlie (left) Phil (Right)

Under 45 Doubles
• 28 x Pairs
• Semi Finals – Mike Turner & Gareth Lucy defeated Dave Snell & Jim Meek and Jim Mentesana & Tony Morton defeated Keith Huxtable & Rosco Jones
Winners: Jim Mentesana & Tony Morton – Runners Up: Mike Turner & Gareth Lucy

L-R: Mike Turner, Gareth Lucy, Jim Mentesana, Tony Morton

Continue reading