FDDA 2019 Grand Finals Night

Congratulations to all teams who took part in the big dance and a special congratulations to those that came out victorious and brilliant to see such a great vibe at both finals venues.

As another top season comes to top a close, we encourage as many as possible to turn up to Spearwood Dalmatinacs next Wednesday to witness WA’s most prestigious competition finals night as the Premier League guys duke it out on the oche. For those that cannot, we look forward to your company at the annual FDDA Windup and Trophy Presentation night

B GRADE

Jandakot defeated Kardy Kats 6/2

B Reserve

Hilton Bowling Club defeated Nomads 6/2 (L.Thompson 1×180)

C GRADE

Kardy Kats defeated Cockburn MDC 6/5

C RESERVE

Cockburn RSL defeated Willagee Rugby 6/5

D GRADE

Dalmatinac Blue defeated Cockburn MDC Blue 6/4

D RESERVE

Dalmatinac defeated Nomads 6/1

Continue reading

A League – Finals Night 2019

Another top night of darts at the Dalmatinac Club as the ‘Top Eight’ in the Fremantle ‘A’ League battled it out to see who would prevail as the 2019 Champion.

Quarter-Final No 1 (Best of 9)        

Chris Indich (1) v Keith Walsh (8)

In a huge upset, Keith Walsh comfortably defeated the fancied favourite Chris Indich 5 – 1

Walsh 69.53 – Indich 59.27

Quarter Final No 2 (Best of 9)        

Ossie Ford (4) v Gary Hunter (5)

A good solid game with the old ‘Stager’ Ossie Ford coming out on top with a 6 – 3 win.

Ford 66.76 – Hunter 64.38

Quarter Final No 3 (Best of 9)        

Steve Robertson (3) v Paul Brotherston (6)

Some steady scoring and clean finishing saw Steve have a comfortable 5 – 2 win over Paul.

Robertson 73.34 v Brotherston 62.70

Quarter Final No 4 (Best of 9)        

Sheldon Lewis (2) v Anton Soc (7)

Equal favourite Sheldon Lewis accounted for a fatigued Anton Soc with a tidy 5 – 2 win.

Lewis 63.19 – Soc 61.96

Semi Final No. 1 (Best of 9)  

Ossie Ford (4) v Keith Walsh (8)

Unfortunately, Keith Walsh was no match this time for the clean finishing Ford. A convincing 5 – 1 victory saw ‘Osmosis’ progress to the ‘Final’.

Ford 70.91 – Walsh 65.16

Semi Final No. 2 (Best of 9)  

Steve Robertson (3) v Sheldon Lewis (2)

In a powerful display of high scoring and clinical finishing, Robertson easily accounted for Sheldon Lewis with a 5 – 2 win giving him that coveted spot in the final.

Robertson 85.51 – Lewis 62.08

Final (Best of 11)                   

Steve Robertson (3) v Ossie Ford (4)

Both of these guys had come to play. Ossie jumped out to a 5 – 2 lead after 7  legs before Steve came back strongly with 6, 5 and 6 shot games to level it at 5 games apiece. Season 2019 would come down to the deciding leg and it would be seasoned campaigner, Ossie Ford that would prevail, taking out a 124 for a tidy 5 shotter and winning 6 – 5.

Ford 68.38 – Robertson 70.75

Continue reading

Premier and A Leagues Weeks 22 and 23

Week 22 of the season sees the A-League wrap up and into finals next week whilst the Premier League guys have another game each to go and there are still finals spots up for grabs. Check out the latest ladder by clicking or tapping HERE

 

Premier League
Ave
Dave Charnock
Won 6 – 3 v Peter Sutton 92.46
Won 6 – 0 v Graham Parker Forfeit
Lewis Kirk
Won 6 – 1 v Mick Zdun 94.65
Won 6 – 1 v Tyler Sutherland 77.22
Tim Pusey
Won 6 – 1 v Jakim Dickson 90.71
Won 6 – 0 v Brad Austen Forfeit
Kim Lewis
Won 6 – 1 v Tyler Sutherland 78.41
Draw 5 – 5 v Adam Rowe 81.49
Dean Couling
Won 6 – 2 v Alec McAvoy 91.94
Lost 3 – 6 v Damon Heta 80.27
Adam Rowe
Won 6 – 1 v Jakim Dickson 88.10
Draw 5 – 5 v Kim Lewis 90.68
Brad Austen
Lost 0 – 6 v Mark Dorotich Forfeit
Lost 0 – 6 v Tim Pusey Forfeit
Tyler Sutherland
Lost 1 – 6 v Kim Lewis 63.46
Lost 1 – 6 v Lewis Kirk 66.35
Lost 0 – 6 v Damon Heta 76.18
Damon Heta
Won 6 – 3 v Dean Couling 103.71
Won 6 – 0 v Tyler Sutherland 100.20
Mark Dorotich
Won 6 – 0 v Brad Austen Forfeit
Lost 4 – 6 v Denis Parr 80.78
Mick Zdun
Won 6 – 4 v Alec McAvoy 78.41
Lost 1 – 6 v Lewis Kirk 75.61
Alec McAvoy
Won 6 – 3 v Peter Sutton 75.67
Lost 2 – 6 v Dean Couling 73.41
Lost 4 – 6 v Mick Zdun 77.55
Denis Parr
Won 6 – 4 v Mark Dorotich 84.10
Won 6 – 0 v Graham Parker Forfeit
Jakim Dickson
Lost 1 – 6 v Adam Rowe 73.86
Lost 1 – 6 v Tim Pusey 71.70
Peter Sutton
Lost 3 – 6 v Dave Charnock 83.14
Lost 3 – 6 v Alec McAvoy 68.91
Graham Parker
Lost 0 – 6 v Denis Parr Forfeit
Lost 0 – 6 v Dave Charnock Forfeit
0
A League
Player Ave
Ossie Ford
Won 5 – 0 v Matt Moody Forfeit
Won 5 – 0 v Steve Robertson Forfeit
Justin Sambell
Draw 4 – 4 v Chris Indich 55.58
Lost 2 – 5 v Gary Hunter 59.57
Paul Brotherston
Won 5 – 0 v Gavin Councillor Forfeit
Lost 1 – 5 v Keith Walsh 53.75
Anton Soc
Won 5 – 0 v Matt Dorotich Forfeit
Won 5 – 0 v Gavin Councillor Forfeit
Matt Moody Lost 0 – 5 v Ossie Ford Forfeit
Caesar Vinciguerra
Won 5 – 1 v Sheldon Lewis 80.97
Won 5 – 0 v Mick Threlfall Forfeit
Sheldon Lewis
Lost 1 – 5 v Caesar Vinciguerra 59.93
Lost 2 – 5 v Chris Indich 62.78
Matt Dorotich
Lost 0 – 5 v Anton Soc Forfeit
Lost 0 – 5 v Gary Hunter Forfeit
Steve Robertson
Lost 0 – 5 v Keith Walsh Forfeit
Lost 0 – 5 v Ossie Ford Forfeit
Chris Indich
Won 5 – 2 v Sheldon Lewis 64.70
Draw 4 – 4 v Justin Sambell 56.91
Mick Threlfall Lost 0 – 5 v Caesar Vinciguerra Forfeit
Gavin Councillor
Lost 0 – 5 v Paul Brotherston Forfeit
Lost 0 – 5 v Anton Soc Forfeit
Keith Walsh
Won 5 – 1 v Paul Brotherston 69.62
Won 5 – 0 v Steve Robertson Forfeit
Gary Hunter Won 5 – 2 v Justin Sambell 75.10
Won 5 – 0 v Matt Dorotich Forfeit

Continue reading

Prelim Final Results and Grand Final Line Up’s

Results of Wednesdays Preliminary Finals are as follows:

B Grade
Jandakot defeated Dalmatinacs 6/4

B Reserves
Hilton Bowling defeated Dalmatinacs 6/1

C Grade
Kardy Kats defeated Fremantle United 6/3

C Reserve
Willagee Rugby defeated Dalmatinacs Blue 6/4

D Grade
Dalmatinacs Blue defeated Cockburn Gold 6/4

D Reserve
Nomads defeated Jandakot 6/3

GRAND FINALS

B Grade
Kardy Kats v Jandakot  – Venue Spearwood Dalmatinac

B Reserves
Nomads v Hilton Bowling – Venue Cockburn BC

C Grade
Cockburn MDC v Kardy Kats  – Venue Spearwood Dalmatinac

C Reserve
Cockburn RSL v Willagee Rugby – Venue Cockburn BC

D Grade
Cockburn MDC Blue v Dalmatinac Blue  – Venue Spearwood Dalmatinac

D Reserve
Dalmatinacs v Nomads – Venue Cockburn BC

Continue reading

Premier and A Leagues

CLICK OR TAP HERE for latest ladder

Premier League Round 21
Player Ave
Dave Charnock
Won 6 – 3 v Brad Austen 91.66
Won 6 – 0 v Mark Dorotich 107.35
Lewis Kirk Won 6 – 0 v Graham Parker Forfeit
Tim Pusey
Won 6 – 0 v Denis Parr Forfeit
Lost 0 – 6 v Adam Rowe 73.82
Kim Lewis
Draw 5 – 5 v Mick Zdun 88.10
Draw 5 – 5 v Dean Couling 91.49
Dean Couling Draw 5 – 5 v Kim Lewis 82.73
Adam Rowe
Won 6 – 0 v Tim Pusey 94.24
Won 6 – 1 v Tyler Sutherland 85.09
Brad Austen
Won 6 – 0 v Denis Parr Forfeit
Lost 3 – 6 v Dave Charnock 91.72
Tyler Sutherland Lost 1 – 6 v Adam Rowe 65.26
Damon Heta
Won 6 – 1 v Peter Sutton 88.34
Draw 5 – 5 v Mick Zdun 87.64
Mark Dorotich
Lost 0 – 6 v Alec McAvoy 69.34
Lost 0 – 6 v Dave Charnock 73.71
Mick Zdun
Draw 5 – 5 v Damon Heta 79.74
Draw 5 – 5 v Kim Lewis 80.56
Alec McAvoy
Won 6 – 0 v Mark Dorotich 79.10
Won 6 – 0 v Graham Parker Forfeit
Denis Parr
Lost 0 – 6 v Tim Pusey Forfeit
Lost 0 – 6 v Brad Austen Forfeit
Peter Sutton Lost 1 – 6 v Damon Heta 74.92
Graham Parker
Lost 0 – 6 v Lewis Kirk Forfeit
Lost 0 – 6 v Alec McAvoy Forfeit
A League Round 22
Player Ave
Ossie Ford
Won 5 – 3 v Anton Soc 66.39
Draw 4 – 4 v Paul Brotherston 66.74
Justin Sambell
Won 5 – 2 v Caesar Vinciguerra 66.54
Lost 2 – 5 v Sheldon Lewis 65.00
Paul Brotherston
Won 5 – 0 v Mick Threlfall Forfeit
Draw 4 – 4 v Ossie Ford 71.10
Anton Soc Lost 3 – 5 v Ossie Ford 63.89
Matt Moody
Lost 0 – 5 v Steve Robertson Forfeit
Lost  0 – 5 v Caesar Vinciguerra Forfeit
Caesar Vinciguerra
Won 5 – 0 v Matt Moody Forfeit
Lost 2 – 5 v Justin Sambell 61.50
Sheldon Lewis
Won 5 – 2 v Justin Sambell 63.07
Won 5 – 0 v Matt Dorotich Forfeit
Matt Dorotich
Lost 0 – 5 v Chris Indich Forfeit
Lost 0 – 5 v Sheldon Lewis Forfeit
Steve Robertson
Won 5 – 0 v Mick Threlfall Forfeit
Won 5 – 0 v Matt Moody Forfeit
Chris Indich
Won 5 – 0 v Matt Dorotich Forfeit
Won 5 – 0 v Gavin Councillor Forfeit
Mick Threlfall
Lost 0 – 5 v Paul Brotherston Forfeit
Lost 0 – 5 v Steve Robertson Forfeit
Gavin Councillor
Lost 0 – 5 v Paul Brotherston Forfeit
Lost 0 – 5 v Steve Robertson Forfeit
Gary Hunter Won 5 – 0 v Gavin Councillor Forfeit

Continue reading

2nd Semi Finals Results

The results of the second semi-finals are as follows:

B Grade
Kardy Kats defeated Dalmatinac 6/5

B Reserves
Nomads defeated Hilton Bowls 6/3

C Grade
Cockburn MDC defeated Fremantle United 6/2

C Reserve
Cockburn RSL defeated Willagee Rugby 6/5

D Grade
Cockburn MDC Blue defeated Cockburn MDC Gold 6/3

D Reserve
Dalmatinac defeated Nomads 6/5

Preliminary Finals

B Grade
Dalmatinac v Jandakot  – Venue Spearwood Dalmatinac

B Reserves
Hilton Bowls v Dalmatinac Blue – Venue Cockburn BC

C Grade
Fremantle United v Kardy Kats  – Venue Spearwood Dalmatinac

C Reserve
Dalmatinac Blue v Willagee Rugby – Venue Cockburn BC

D Grade
Cockburn Gold v Dalmatinac Blue  – Venue Spearwood Dalmatinac

D Reserve
Nomads v Jandakot – Venue Cockburn BC

Continue reading

Premier league Round 20 & A Leagues Round 21

CLICK OR TAP HERE for lastest ladder

 

Premier League
Player Ave
Dave Charnock
Won 6 – 3 v Tim Pusey 82.44
Won 6 – 4 v Denis Parr 86.03
Lewis Kirk
Won 6 – 2 v Mark Dorotich 92.04
Won 6 – 0 v Brad Austen Forfeit
Tim Pusey
Won 6 – 3 v Tyler Sutherland 77.98
Lost 3 – 6 v Dave Charnock 78.89
Kim Lewis
Won 6 – 1 v Peter Sutton 89.46
Won 6 – 0 v Graham Parker Forfeit
Dean Couling
Won 6 – 4 v Adam Rowe 95.12
Won 6 – 4 v Tyler Sutherland 82.59
Won 6 – 1 v Jakim Dickson 86.98
Adam Rowe
Won 6 – 1 v Mick Zdun 88.08
Lost 4 – 6 v Dean Couling 94.24
Brad Austen Lost 0 – 6 v Lewis Kirk
Tyler Sutherland
Draw 5 – 5 v Jakim Dickson 70.69
Lost 3 – 6 v Tim Pusey 68.49
Lost 4 – 6 v Dean Couling 79.33
Mark Dorotich Lost 2 – 6 v Lewis Kirk 80.22
Mick Zdun
Lost 3 – 6 v Jakim Dickson 67.52
Lost 1 – 6 v Mick Zdun 71.4
Alec McAvoy
Lost 0 – 6 v Denis Parr 68.44
Denis Parr
Won 6 – 0 v Alec McAvoy 96.97
Lost 4 – 6 v Dave Charnock 86.83
Jakim Dickson
Won 6 – 3 v Mick Zdun 69.71
Draw 5 – 5 v Tyler Sutherland 69.42
Lost 1 – 6 v Dean Couling 68.62
Lost 1 – 6 v Peter Sutton 68.61
Peter Sutton
Won 6 – 1 v Jakim Dickson 77.25
Lost 1 – 6 v Kim Lewis 76.86
Graham Parker Lost 0 – 6 v Kim Lewis Forfeit
A League
Player Ave
Ossie Ford
Draw 4 – 4 v Gary Hunter 69.49
Draw 4 – 4 v Chris Indich 69.4
Justin Sambell
Won 5 – 0 v Gavin Councillor Forfeit
Won 5 – 0 v Matt Dorotich Forfeit
Paul Brotherston
Won 5 – 0 v Matt Moody Forfeit
Lost 0 – 5 v Steve Robertson 51.74
Anton Soc Won 5 – 0 v Mick Threlfall Forfeit
Matt Moody
Lost 0 – 5 v Paul Brotherston Forfeit
Caesar Vinciguerra
Won 5 – 0 v Matt Dorotich Forfeit
Lost 0 – 5 v Steve Robertson 58.00
Sheldon Lewis
Won 5 – 0 v Gavin Councillor Forfeit
Draw 4 – 4 v Keith Walsh 71.64
Matt Dorotich
Lost 0 – 5 v Caesar Vinciguerra Forfeit
Lost 0 – 5 v Justin Sambell Forfeit
Steve Robertson
Won 5 – 0 v Paul Brotherston 73.67
Won 5 – 0 v Caesar Vinciguerra 86.38
Chris Indich
Draw 4 – 4 v Keith Walsh 68.70
Draw 4 – 4 v Ossie Ford 67.68
Mick Threlfall
Lost 0 – 5 v Anton Soc Forfeit
Lost 0 – 5 v Gary Hunter Forfeit
Gavin Councillor
Lost 0 – 5 v Sheldon Lewis Forfeit
Lost 0 – 5 v Justin Sambell Forfeit
Keith Walsh
Lost 2 – 5 v Gary Hunter 59.16
Draw 4 – 4 v Sheldon Lewis 69.37
Draw 4 – 4 v Chris Indich 70.11
Gary Hunter Won 5 – 2 v Keith Walsh 73.4
Won 5 – 0 v Mick Threlfall Forfeit
Draw 4 – 4 v Ossie Ford 63.73

Continue reading

First Semi Final Results

Congratulations all who made it through and commiserations to thise that did not.

B Grade
Jandakot defeated Cockburn Gold 6/2

B Reserves
Dalmatinacs Blue defeated Fremantle United 6/3

C Grade
Kardy Kats defeated Dalmatinacs 6/5

C Reserve
Dalmatinac Blue defeated Dalmatinacs White 6/5

D Grade
Dalmatinacs Blue defeated Jandakot 6/1

D Reserve
Jandakot defeated Fremantle United 6/5

1 x 180 by J. Poole

Special mention to our brand new club Jandakot who’s all three teams made the finals with 2 of them making it through.

Second Semi-Finals

B Grade
Kardy Kats v Dalmatinacs  – Venue Spearwood Dalmatinac

B Reserves
Hilton BC v Nomads – Venue Cockburn BC

C Grade
Cockburn v Fremantle United  – Venue Spearwood Dalmatinac

C Reserve
Cockburn RSL v Willagee Rugby Club – Venue Cockburn BC

D Grade
Cockburn Gold v Cockburn Blue  – Venue Spearwood Dalmatinac

D Reserve
Dalmatinacs v Nomads – Venue Cockburn BC

Continue reading

Premier and A Leagues

CLICK OR TAP HERE for latest ladder

 

Premier League
Player Ave
Dave Charnock
Won 6 – 3 v Alec McAvoy 74.31
Lost 2 – 6 v Lewis Kirk 84.76
Lewis Kirk
Won 6 – 2 v Dave Charnock 93.42
Won 6 – 4 v Denis Parr 89.15
Draw 5 – 5 v Dean Couling 75.18
Tim Pusey
Won 6 – 2 v Alec McAvoy 79.12
Lost 1 – 6 v Dean Couling 71.53
Kim Lewis
Won 6 – 0 v Brad Austen Forfeit
Lost 2 – 6 v Mark Dorotich 75.89
Dean Couling
Won 6 – 1 v Mick Zdun 84.17
Won 6 – 1 v Tim Pusey 89.21
Draw 5 – 5 v Lewis Kirk 86.02
Adam Rowe
Won 6 – 0 v Graham Parker Forfeit
Lost 2 – 6 v Peter Sutton 85.47
Brad Austen
Lost 0 – 6 v Damon Heta Forfeit
Lost 0 – 6 v Kim Lewis Forfeit
Tyler Sutherland
Lost 0 – 6 v Peter Sutton 61.50
Lost 1 – 6 v Mick Zdun 64.00
Damon Heta
Won 6 – 1 v Denis Parr 99.63
Won 6 – 0 v Brad Austen Forfeit
Mark Dorotich
Won 6 – 2 v Kim Lewis 86.75
Won 6 – 3 v Jakim Dickson 78.34
Mick Zdun
Won 6 – 1 v Tyler Sutherland 79.47
Lost 1 – 6 v Dean Couling 71.18
Alec McAvoy
Lost 2 – 6 v Tim Pusey 72.94
Lost 3 – 6 v Dave Charnock 69.42
Denis Parr
Lost 4 – 6 v Lewis Kirk 81.39
Lost 1 – 6 v Damon Heta 79.05
Jakim Dickson
Won 6 – 0 v Graham Parker Forfeit
Lost 3 – 6 v Mark Dorotich 70.01
Peter Sutton
Won 6 – 4 v Adam Rowe 94.43
Won 6 – 0 v Tyler Sutherland 77.07
Graham Parker
Lost 0 – 6 v Jakim Dickson Forfeit
Lost 0 – 6 v Adam Rowe Forfeit
A League
Player Ave
Ossie Ford
Draw 4 – 4 v Sheldon Lewis 62.91
Lost 0 – 5 v Justin Sambell 54.02
Justin Sambell
Won 5 – 0 v Ossie Ford 62.62
Won 5 – 3 v Keith Walsh 58.69
Paul Brotherston
Won 5 – 3 v Anton Soc 68.83
Won 5 – 0 v Caesar Vinciguerra Forfeit
Anton Soc
Draw 4 – 4 v Steve Robertson 64.93
Lost 3 – 5 v Paul Brotherston 64.22
Lost 2 – 5 v Keith Walsh 65.70
Matt Moody
Won 5 – 0 v Gary Hunter 86.38
Draw 4 – 4 v Chris Indich 67.79
Caesar Vinciguerra Lost 0 – 5 v Paul Brotherston Forfeit
Sheldon Lewis
Won 5 – 0 v Mick Threlfall Forfeit
Draw 4 – 4 v Ossie Ford 59.37
Matt Dorotich Lost 0 – 5 v Keith Walsh Forfeit
Steve Robertson
Won 5 – 1 v Gary Hunter 80.52
Draw 4 – 4 v Anton Soc 61.55
Chris Indich
Won 5 – 0 v Mick Threlfall Forfeit
Draw 4 – 4 v Matt Moody 64.51
Mick Threlfall
Lost 0 – 5 v Chris Indich Forfeit
Lost 0 – 5 v Sheldon Lewis Forfeit
Keith Walsh
Won 5 – 0 v Matt Dorotich Forfeit
Won 5 – 2 v Anton Soc 68.77
Lost 3 – 5 v Justin Sambell 57.33
Gary Hunter Lost 1 – 5 v Steve Robertson 65.40
Lost 0 – 5 v Matt Moody 51.42

Continue reading

B Grade – D Reserves Final Round and Finals

CLICK OR TAP HERE for latest ladder

 B GRADE
Cockburn BC Blue 4 Dalmatinacs 7
Jandakot Jets 7 Cockburn BC Gold 4
Italian Club 4 Kardy Kats 7
Highest average – A.Kehane 64.71
Highest peg – G.Wilcox 108
180 – S.Johnston (2)  J.Salmon
 B RESERVE
Nomads 7 Dalmatinacs White 4
Dalmatinacs Blue 6 Fremantle United 5
Hilton Park BC 7 Old East 4
Highest average -T.DeFaria 55.58
Highest peg – V.Lombardo 82
180 –
 C GRADE
Cockburn BC 7 Navy Club 4
Dalmatinacs 6 Fremantle United 5
Italian Club 7 Kardy Kats 4
Highest average – M.Walsh 68.00
Highest peg – G.Jones 60
180 – M.Turner
 C RESERVE
Dalmatinacs Blue 6 Cockburn RSL 5
Dalmatinacs White 7 East Fremantle BC 4
Willagee Rugby Club 8 Kardy Kats 3
Highest average – J.Poole 58.5
Highest peg – K.Greer 69
180 – A.Langley
 D GRADE
Cockburn BC Blue 7 Dalmatinacs White 4
Jandakot Jets 4 Cockburn BC Gold 7
Dalmatinacs Blue 6 W.W.S.D.C. 5
Highest average – J.Richards 58.41
Highest peg – P.Collins 99
180 – V.McPherson
 D RESERVE
Nomads 7 Dalmatinacs 4
Jandakot Jets 4 Fremantle United 7
Willagee Rugby Club 5 Old Easts 6
Highest average – C.Ooi 55.91
Highest peg – C.Ooi 58

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Finals Week 1

B Grade Cockburn vs Jandakot  – Venue Dalmatinac
B Res Freo United vs Dallies Blue – Venue Cockburn Bowling Club


C Grade Kardy vs Dallies – Venue Dalmatinac
C Res Dallies blue vs Dallies White – Venue Cockburn Bowling Club


D Grade Jandakot vs Dallies Blue – Venue Dalmatinac
D Res Freo United vs Jandakot – Venue Cockburn Bowling Club

 

Continue reading