Round 5 A-F Grade Results

A GRADE
Kardy Kats 7 Cockburn BC 4
Bye 5 Jandakot Jets 6
Dalmatinacs 8 Italian Club 3
Highest average – O Ford 68.1
Highest peg – O Ford 117
180 –
B GRADE
Kardy Kats 2 Dalmatinacs 9
Cockburn BC 6 Hilton Park BC 5
Old East 3 Italian Club 8
Highest average – M Josic 76.11
Highest peg – C Johnson 95
180 –
 C GRADE
Jandakot Jets 3 Willagee Rugby Club 8
Cockburn BC 5 Fremantle United 6
Dalmatinacs Blue 2 Dalmatinacs White 9
Highest average – G Jones 69.9
Highest peg – M Lloyd 80
180 –
D GRADE
Hilton Navy 6 Cockburn BC 5
Bye 5 Cockburn RSL 6
Dalmatinacs Blue 7 Dalmatinacs White 4
Highest average – A Monaghan 51.45
Highest peg – D Game 67
180 – R Brooks
E GRADE
Kardy Kats 5 Dalmatinacs Blue 6
Dalmatinacs White 4 Jandakot Jets 7
W.W.S.D.C. 8 EFBC 3
Highest average – M Weeber 51.83
Highest peg – M Machin 100
180 –
F GRADE
Jandakot Jets 8 Willagee Rugby Club 3
Dalmatinacs 2 Fremantle United 9
Old Easts 7 Fremantle United 2 4
Highest average – K Ivas 53.12
Highest peg – N Coughlan 74
180 –

Continue reading

Round 4 A-F Grade Results

 A GRADE
Bye 5 Cockburn BC 6
Jandakot Jets 7 Dalmatinacs 4
Italian Club 6 Kardy Kats 5
Highest average – P Taylor-Thorpe  65.93
Highest peg – B Harding 110
180 –
 B GRADE
Cockburn BC 3 Dalmatinacs 8
Hilton Park BC 7 Old East 4
Italian Club 3 Kardy Kats 8
Highest average – M Josic 67.72
Highest peg – I Barrie 99
180 –
 C GRADE
Cockburn BC 5 Willagee Rugby Club 6
Fremantle United 6 Dalmatinacs Blue 5
Dalmatinacs White 3 Jandakot Jets 8
Highest average – D Barrett 59.33
Highest peg – D Barrett 74
180 –
 D GRADE
Bye 5 Cockburn BC 6
Cockburn RSL 7 Dalmatinacs Blue 4
Dalmatinacs White 7 Hilton Navy 4
Highest average – L Eddy 53.36
Highest peg – S Game 91
180 –
 E GRADE
Dalmatinacs White 3 Dalmatinacs Blue 8
Jandakot Jets 6 W.W.S.D.C. 5
EFBC 5 Kardy Kats 6
Highest average – J Robinson 62.78
Highest peg – N Hayward 131
180 – J Kahlenberg
 F GRADE
Dalmatinacs 3 Willagee Rugby Club 8
Fremantle United 7 Old Easts 4
Fremantle United 2 3 Jandakot Jets 8
Highest average – W McNaught 50.5
Highest peg – S McCarthy 40
180 –

Continue reading

Round 3 A-F Grade Results

A GRADE
Cockburn BC 9 Italian Club 2
Kardy Kats 3 Jandakot Jets 8
Dalmatinacs 6 Nomads 5
Highest average – P Brotherston – 65
Highest peg – S Catchpole – 140
180 – P Brotherston
 B GRADE
Dalmatinacs 7 Italian Club 4
Kardy Kats 5 Hilton Park BC 6
Old East 6 Cockburn BC 5
Highest average – T Filer – 65.5
Highest peg – S Strnadica – 130
180 –
 C GRADE
Willagee Rugby Club 5 Dalmatinacs White 6
Jandakot Jets 7 Fremantle United 4
Dalmatinacs Blue 8 Cockburn BC 3
Highest average – J Poole  – 53.6
Highest peg – M Nahirny, S Wright – 40
180 –
D GRADE
Cockburn BC 7 Dalmatinacs White 4
Hilton Navy 3 Cockburn RSL 8
Dalmatinacs Blue 6 Nomads 5
Highest average – T Eddy – 58.5
Highest peg – D Buglass – 72
180 –
E GRADE
Dalmatinacs Blue 6 EFBC 5
Kardy Kats 5 Jandakot Jets 6
W.W.S.D.C. 10 Dalmatinacs White 1
Highest average – J Passmore – 62.05
Highest peg – J Kahlenberg – 54
180 –
F GRADE
Willagee Rugby Club 4 Fremantle United 2 7
Jandakot Jets 7 Fremantle United 4
Old Easts 9 Dalmatinacs 2
A Janeway – 47.52
Highest peg – R Jones – 97
180 –

Continue reading

Round 1 A Grade – F Grade Results

The 2020 FDDA season kicked off in its 85th year on Wednesday night with a newish looking line up of grades as the A Grade returns to the traditional 6 a team format. Good luck to everyone for the coming season.

Don’t forget to order your FDDA 85th Anniversary Special Edition shirt by March 31st. Order online by clicking HERE

Click Here for the latest ladder

A GRADE
Jandakot Jets 6 Cockburn BC 5
Nomads 3 Italian Club 8
Dalmatinacs 6 Kardy Kats 5
Highest average – p Rodgers – 67.06
Highest peg – S Catcherole – 80
180 – B Quartermaine, P Brotherston, K Weeber
 B GRADE
Hilton Park BC 6 Dalmatinacs 5
Cockburn BC 8 Italian Club 3
Old East 6 Kardy Kats 5
Highest average – G Price – 57.6
Highest peg – D Bennett – 80
180 –
 C GRADE
Fremantle United 7 Willagee Rugby Club 4
Cockburn BC 5 Dalmatinacs White 6
Dalmatinacs Blue 6 Jandakot Jets 5
Highest average – GF Marchese – 50.68
Highest peg – F Marchese – 60
180 –
 D GRADE
Cockburn RSL 7 Cockburn BC 4
Nomads 9 Dalmatinacs White 2
Dalmatinacs Blue 6 Hilton Navy 5
Highest average – J Meek – 56.19
Highest peg – S Loo – 81
180 –
 E GRADE
Jandakot Jets 7 Dalmatinacs Blue 4
Dalmatinacs White 4 EFBC 7
W.W.S.D.C. 4 Kardy Kats 7
Highest average – C Mathews – 55.1
Highest peg – M Weeber – 62
180 –
F GRADE
Fremantle United 5 Willagee Rugby Club 6
Dalmatinacs 11 Bye 0
Old Easts 5 Jandakot Jets 6
Highest average – A Attwood – 48.84
Highest peg – L Wilson – 50
180 –

Continue reading

Premier League Finals Night 2019

After another full season of Western Australia’s highest level league, it all came down to finals night for the top 8 placegetters in the Fremantle and Districts Darts Association Premier League.

From left to right, Tim Pusey, Adam Rowe, Dean Couling, Kim Lewis, Damon Heta, Dave Charnock, Lewis Kirk, Mick Zdun

Quarter Final 1               

Damon Heta (1) v Dave Charnock (8) Best of 11 Legs

The first game of the night was a replay of last year’s Final. Damon ‘The Heat’ Heta made his intentions clear as he jumped out the blocks with 3 x 4 shot games to go to a 3 – 0 lead. Charnock took the next leg in 4 x shots but ‘The Heat’ rattled off the next 3 x legs to win 6 – 1.

(Heta 109.74 – Charnock 89.91)

Quarter Final 2               

Kim Lewis (4) v Lewis Kirk (5) Best of 11 Legs

Lewis Kirk continued on his recent good form with a comfortable 6 – 1 win against the Freo ‘Legend’ who sadly had an ordinary night compared to his normally high standard.

(Kirk 79.34 – Lewis 67.83)

Quarter Final 3               

Dean Couling (2) v Mick Zdun (7) Best of 11 Legs

A quality game between 2 x top players with the scoreline at 5 – 4 after 9 x legs before Couling took out 72 for a nice 5 shotter to get over the line 6 – 4.

(Couling 86.18 – Zdun 84.17)

Quarter Final 4               

Adam Rowe (3) v Tim Pusey (6) Best of 11 Legs

The closest game of the night so far between 2 x ‘Heavy Hitters’ with Pusey taking out 111 for a 4 shotter before ‘Rowie’ came back with 2 x 5 shotters to take the next two legs. Tim took out the next two in 5 shotters with pegs of 120 and 60 before ‘Rowie’ rattled off the next three to make it 5 – 3 his way. Pusey was having none of it and claimed the next three legs in 5, 6 and 6 shot games to take the game 6 – 5.

(Pusey 87.49 – Rowe 84.40)

 Semi-Final 1                   

Damon Heta (1) v Lewis Kirk (5) Best of 11 Legs

‘Damo’ opened proceedings with a couple of 5 shotters before Lewis came back with a nice 130 peg for a 5 shotter of his own. The 4th leg saw a 128 peg out for a brilliant 3 shotter by Heta with Kirk taking the next leg in 5 shots to make it 3 -2. ‘The Heat’ had come to play and powered away with the next three legs in 4, 4 and 5 shot game, 6 – 2 to Heta.

(Heta 104.29 – Kirk 84.05)

Semi-Final 2                   

Dean Couling (2) v Tim Pusey (6) Best of 11 Legs

‘The Magnet’ Pusey jumped out the blocks to win the first 4 x legs in 4, 7, 5 and 5 shot games in what looked like being a one sided affair before the ‘Cool Cat’ Couling chimed in with pegs of 32, 77 and 90 to make it 4 – 3. Tim won the next leg in 5 and it looked like he was heading for his first Premier League final before Couling again bounced back with the next three legs in 5, 5 and 6 shotters to take the win 6 – 5.

(Couling 88.81 – Pusey 86.51)

Final                                       

Damon Heta (1) v Dean Couling (2) Best of 13 Legs

The much anticipated ‘Final’ between two brilliant players saw Couling win the first leg in 5 before Heta fired back with 4 and 3 shot games that included 2 x180’s. Couling won the next in 5 but again Heta came back with 2 x 4 shotters to make it 4 – 2 his way. Couling took out 56 to win the 7th leg with Heta taking out 20 for the 8th. It was 5 – 3 in favour of ‘The Heat’.

They don’t call him ‘Cool Cat’ for nothing…….with Heta requiring only 16, Couling banged in a 107 peg to win the 9th leg in 4 shots, followed by a 73 peg to also win the 10th leg in 4.

It was 5 – 5 after ten legs and the crowd were on their feet, this is what they had come to see.

With victory only two legs away, both players were focused and the big scores were prolific, Couling took out the 11th leg with ‘Tops’ in 4 shots then followed up with a 78 peg in the 12th leg in 4 shots to take the win and the title of ‘Premier League Champion 2019’.

(Couling 96.57 – Heta 100.71)

Congratulations to Dean and commiserations Damon, a brilliant display of darts from two true ‘Champions’.

                       

 

 

Continue reading

FDDA 2019 Grand Finals Night

Congratulations to all teams who took part in the big dance and a special congratulations to those that came out victorious and brilliant to see such a great vibe at both finals venues.

As another top season comes to top a close, we encourage as many as possible to turn up to Spearwood Dalmatinacs next Wednesday to witness WA’s most prestigious competition finals night as the Premier League guys duke it out on the oche. For those that cannot, we look forward to your company at the annual FDDA Windup and Trophy Presentation night

B GRADE

Jandakot defeated Kardy Kats 6/2

B Reserve

Hilton Bowling Club defeated Nomads 6/2 (L.Thompson 1×180)

C GRADE

Kardy Kats defeated Cockburn MDC 6/5

C RESERVE

Cockburn RSL defeated Willagee Rugby 6/5

D GRADE

Dalmatinac Blue defeated Cockburn MDC Blue 6/4

D RESERVE

Dalmatinac defeated Nomads 6/1

Continue reading

A League – Finals Night 2019

Another top night of darts at the Dalmatinac Club as the ‘Top Eight’ in the Fremantle ‘A’ League battled it out to see who would prevail as the 2019 Champion.

Quarter-Final No 1 (Best of 9)        

Chris Indich (1) v Keith Walsh (8)

In a huge upset, Keith Walsh comfortably defeated the fancied favourite Chris Indich 5 – 1

Walsh 69.53 – Indich 59.27

Quarter Final No 2 (Best of 9)        

Ossie Ford (4) v Gary Hunter (5)

A good solid game with the old ‘Stager’ Ossie Ford coming out on top with a 6 – 3 win.

Ford 66.76 – Hunter 64.38

Quarter Final No 3 (Best of 9)        

Steve Robertson (3) v Paul Brotherston (6)

Some steady scoring and clean finishing saw Steve have a comfortable 5 – 2 win over Paul.

Robertson 73.34 v Brotherston 62.70

Quarter Final No 4 (Best of 9)        

Sheldon Lewis (2) v Anton Soc (7)

Equal favourite Sheldon Lewis accounted for a fatigued Anton Soc with a tidy 5 – 2 win.

Lewis 63.19 – Soc 61.96

Semi Final No. 1 (Best of 9)  

Ossie Ford (4) v Keith Walsh (8)

Unfortunately, Keith Walsh was no match this time for the clean finishing Ford. A convincing 5 – 1 victory saw ‘Osmosis’ progress to the ‘Final’.

Ford 70.91 – Walsh 65.16

Semi Final No. 2 (Best of 9)  

Steve Robertson (3) v Sheldon Lewis (2)

In a powerful display of high scoring and clinical finishing, Robertson easily accounted for Sheldon Lewis with a 5 – 2 win giving him that coveted spot in the final.

Robertson 85.51 – Lewis 62.08

Final (Best of 11)                   

Steve Robertson (3) v Ossie Ford (4)

Both of these guys had come to play. Ossie jumped out to a 5 – 2 lead after 7  legs before Steve came back strongly with 6, 5 and 6 shot games to level it at 5 games apiece. Season 2019 would come down to the deciding leg and it would be seasoned campaigner, Ossie Ford that would prevail, taking out a 124 for a tidy 5 shotter and winning 6 – 5.

Ford 68.38 – Robertson 70.75

Continue reading

Premier and A Leagues Weeks 22 and 23

Week 22 of the season sees the A-League wrap up and into finals next week whilst the Premier League guys have another game each to go and there are still finals spots up for grabs. Check out the latest ladder by clicking or tapping HERE

 

Premier League
Ave
Dave Charnock
Won 6 – 3 v Peter Sutton 92.46
Won 6 – 0 v Graham Parker Forfeit
Lewis Kirk
Won 6 – 1 v Mick Zdun 94.65
Won 6 – 1 v Tyler Sutherland 77.22
Tim Pusey
Won 6 – 1 v Jakim Dickson 90.71
Won 6 – 0 v Brad Austen Forfeit
Kim Lewis
Won 6 – 1 v Tyler Sutherland 78.41
Draw 5 – 5 v Adam Rowe 81.49
Dean Couling
Won 6 – 2 v Alec McAvoy 91.94
Lost 3 – 6 v Damon Heta 80.27
Adam Rowe
Won 6 – 1 v Jakim Dickson 88.10
Draw 5 – 5 v Kim Lewis 90.68
Brad Austen
Lost 0 – 6 v Mark Dorotich Forfeit
Lost 0 – 6 v Tim Pusey Forfeit
Tyler Sutherland
Lost 1 – 6 v Kim Lewis 63.46
Lost 1 – 6 v Lewis Kirk 66.35
Lost 0 – 6 v Damon Heta 76.18
Damon Heta
Won 6 – 3 v Dean Couling 103.71
Won 6 – 0 v Tyler Sutherland 100.20
Mark Dorotich
Won 6 – 0 v Brad Austen Forfeit
Lost 4 – 6 v Denis Parr 80.78
Mick Zdun
Won 6 – 4 v Alec McAvoy 78.41
Lost 1 – 6 v Lewis Kirk 75.61
Alec McAvoy
Won 6 – 3 v Peter Sutton 75.67
Lost 2 – 6 v Dean Couling 73.41
Lost 4 – 6 v Mick Zdun 77.55
Denis Parr
Won 6 – 4 v Mark Dorotich 84.10
Won 6 – 0 v Graham Parker Forfeit
Jakim Dickson
Lost 1 – 6 v Adam Rowe 73.86
Lost 1 – 6 v Tim Pusey 71.70
Peter Sutton
Lost 3 – 6 v Dave Charnock 83.14
Lost 3 – 6 v Alec McAvoy 68.91
Graham Parker
Lost 0 – 6 v Denis Parr Forfeit
Lost 0 – 6 v Dave Charnock Forfeit
0
A League
Player Ave
Ossie Ford
Won 5 – 0 v Matt Moody Forfeit
Won 5 – 0 v Steve Robertson Forfeit
Justin Sambell
Draw 4 – 4 v Chris Indich 55.58
Lost 2 – 5 v Gary Hunter 59.57
Paul Brotherston
Won 5 – 0 v Gavin Councillor Forfeit
Lost 1 – 5 v Keith Walsh 53.75
Anton Soc
Won 5 – 0 v Matt Dorotich Forfeit
Won 5 – 0 v Gavin Councillor Forfeit
Matt Moody Lost 0 – 5 v Ossie Ford Forfeit
Caesar Vinciguerra
Won 5 – 1 v Sheldon Lewis 80.97
Won 5 – 0 v Mick Threlfall Forfeit
Sheldon Lewis
Lost 1 – 5 v Caesar Vinciguerra 59.93
Lost 2 – 5 v Chris Indich 62.78
Matt Dorotich
Lost 0 – 5 v Anton Soc Forfeit
Lost 0 – 5 v Gary Hunter Forfeit
Steve Robertson
Lost 0 – 5 v Keith Walsh Forfeit
Lost 0 – 5 v Ossie Ford Forfeit
Chris Indich
Won 5 – 2 v Sheldon Lewis 64.70
Draw 4 – 4 v Justin Sambell 56.91
Mick Threlfall Lost 0 – 5 v Caesar Vinciguerra Forfeit
Gavin Councillor
Lost 0 – 5 v Paul Brotherston Forfeit
Lost 0 – 5 v Anton Soc Forfeit
Keith Walsh
Won 5 – 1 v Paul Brotherston 69.62
Won 5 – 0 v Steve Robertson Forfeit
Gary Hunter Won 5 – 2 v Justin Sambell 75.10
Won 5 – 0 v Matt Dorotich Forfeit

Continue reading

Prelim Final Results and Grand Final Line Up’s

Results of Wednesdays Preliminary Finals are as follows:

B Grade
Jandakot defeated Dalmatinacs 6/4

B Reserves
Hilton Bowling defeated Dalmatinacs 6/1

C Grade
Kardy Kats defeated Fremantle United 6/3

C Reserve
Willagee Rugby defeated Dalmatinacs Blue 6/4

D Grade
Dalmatinacs Blue defeated Cockburn Gold 6/4

D Reserve
Nomads defeated Jandakot 6/3

GRAND FINALS

B Grade
Kardy Kats v Jandakot  – Venue Spearwood Dalmatinac

B Reserves
Nomads v Hilton Bowling – Venue Cockburn BC

C Grade
Cockburn MDC v Kardy Kats  – Venue Spearwood Dalmatinac

C Reserve
Cockburn RSL v Willagee Rugby – Venue Cockburn BC

D Grade
Cockburn MDC Blue v Dalmatinac Blue  – Venue Spearwood Dalmatinac

D Reserve
Dalmatinacs v Nomads – Venue Cockburn BC

Continue reading

Premier and A Leagues

CLICK OR TAP HERE for latest ladder

Premier League Round 21
Player Ave
Dave Charnock
Won 6 – 3 v Brad Austen 91.66
Won 6 – 0 v Mark Dorotich 107.35
Lewis Kirk Won 6 – 0 v Graham Parker Forfeit
Tim Pusey
Won 6 – 0 v Denis Parr Forfeit
Lost 0 – 6 v Adam Rowe 73.82
Kim Lewis
Draw 5 – 5 v Mick Zdun 88.10
Draw 5 – 5 v Dean Couling 91.49
Dean Couling Draw 5 – 5 v Kim Lewis 82.73
Adam Rowe
Won 6 – 0 v Tim Pusey 94.24
Won 6 – 1 v Tyler Sutherland 85.09
Brad Austen
Won 6 – 0 v Denis Parr Forfeit
Lost 3 – 6 v Dave Charnock 91.72
Tyler Sutherland Lost 1 – 6 v Adam Rowe 65.26
Damon Heta
Won 6 – 1 v Peter Sutton 88.34
Draw 5 – 5 v Mick Zdun 87.64
Mark Dorotich
Lost 0 – 6 v Alec McAvoy 69.34
Lost 0 – 6 v Dave Charnock 73.71
Mick Zdun
Draw 5 – 5 v Damon Heta 79.74
Draw 5 – 5 v Kim Lewis 80.56
Alec McAvoy
Won 6 – 0 v Mark Dorotich 79.10
Won 6 – 0 v Graham Parker Forfeit
Denis Parr
Lost 0 – 6 v Tim Pusey Forfeit
Lost 0 – 6 v Brad Austen Forfeit
Peter Sutton Lost 1 – 6 v Damon Heta 74.92
Graham Parker
Lost 0 – 6 v Lewis Kirk Forfeit
Lost 0 – 6 v Alec McAvoy Forfeit
A League Round 22
Player Ave
Ossie Ford
Won 5 – 3 v Anton Soc 66.39
Draw 4 – 4 v Paul Brotherston 66.74
Justin Sambell
Won 5 – 2 v Caesar Vinciguerra 66.54
Lost 2 – 5 v Sheldon Lewis 65.00
Paul Brotherston
Won 5 – 0 v Mick Threlfall Forfeit
Draw 4 – 4 v Ossie Ford 71.10
Anton Soc Lost 3 – 5 v Ossie Ford 63.89
Matt Moody
Lost 0 – 5 v Steve Robertson Forfeit
Lost  0 – 5 v Caesar Vinciguerra Forfeit
Caesar Vinciguerra
Won 5 – 0 v Matt Moody Forfeit
Lost 2 – 5 v Justin Sambell 61.50
Sheldon Lewis
Won 5 – 2 v Justin Sambell 63.07
Won 5 – 0 v Matt Dorotich Forfeit
Matt Dorotich
Lost 0 – 5 v Chris Indich Forfeit
Lost 0 – 5 v Sheldon Lewis Forfeit
Steve Robertson
Won 5 – 0 v Mick Threlfall Forfeit
Won 5 – 0 v Matt Moody Forfeit
Chris Indich
Won 5 – 0 v Matt Dorotich Forfeit
Won 5 – 0 v Gavin Councillor Forfeit
Mick Threlfall
Lost 0 – 5 v Paul Brotherston Forfeit
Lost 0 – 5 v Steve Robertson Forfeit
Gavin Councillor
Lost 0 – 5 v Paul Brotherston Forfeit
Lost 0 – 5 v Steve Robertson Forfeit
Gary Hunter Won 5 – 0 v Gavin Councillor Forfeit

Continue reading