Round 12 Results A-F Grade

A GRADE
Cockburn BC 5 Dalmatinacs 6
Italian Club 7 Jandakot Jets 4
Kardy Kats 6 Bye 5
Highest average – G Hunter 76.89
Highest peg – C Anderson 122
180 – K Walsh, G Hunter
B GRADE
Dalmatinacs 6 Old East 5
Italian Club 4 Hilton Park BC 7
Kardy Kats 4 Cockburn BC 7
Highest average – M Josic 73.5
Highest peg – G Price 94
180 – E Basnayake
 C GRADE
Willagee Rugby Club 5 Dalmatinacs Blue 6
Dalmatinacs White 5 Fremantle United 6
Jandakot Jets 7 Cockburn BC 4
Highest average – J Poole 59.4
Highest peg – S Wright 116
180 – T DeFaria
D GRADE
Cockburn BC 7 Dalmatinacs Blue 4
Dalmatinacs White 6 Cockburn RSL 5
Hilton Navy 6 Bye 5
Highest average – P Stuart 52.27
Highest peg – P Stuart 87
180 –
E GRADE
Dalmatinacs Blue 6 W.W.S.D.C. 5
EFBC 2 Jandakot Jets 9
Kardy Kats 8 Dalmatinacs White 3
Highest average – J Passmore 57.67
Highest peg – J Richards 66
180 –
F GRADE
Willagee Rugby Club 3 Old Easts 8
Fremantle United 2 7 Fremantle United 4
Jandakot Jets 8 Dalmatinacs 3
Highest average – M Chemello 52.28
Highest peg – B Kahn 68
180 –

Continue reading

Round 11 Results A-F Grade

CLICK HERE to go to the Latest Ladders page

A GRADE
Jandakot Jets 7 Cockburn BC 4
Bye 5 Italian Club 6
Dalmatinacs 9 Kardy Kats 2
Highest average – B Harding 72.45
Highest peg – B Blake 76
180 – B Harding, K Walsh
B GRADE
Hilton Park BC 6 Dalmatinacs 5
Cockburn BC 4 Italian Club 7
Old East 5 Kardy Kats 6
Highest average – M Josic 78.22
Highest peg – A Kitson 104
180 – M Josic
 C GRADE
Fremantle United 5 Willagee Rugby Club 6
Cockburn BC 6 Dalmatinacs White 5
Dalmatinacs Blue 3 Jandakot Jets 8
Highest average – D Sesko 59.71
Highest peg – S Barlow 97
180 –
D GRADE
Cockburn RSL 3 Cockburn BC 8
Bye 5 Dalmatinacs White 6
Dalmatinacs Blue 8 Hilton Navy 3
Highest average – H Bryce 53.33
Highest peg – J Greer 59
180 –
E GRADE
Jandakot Jets 4 Dalmatinacs Blue 7
Dalmatinacs White 4 EFBC 7
W.W.S.D.C. 6 Kardy Kats 5
Highest average – J Rumble 63.22
Highest peg – J Booth 58
180 – P Stringfellow
F GRADE
Fremantle United 7 Willagee Rugby Club 4
Dalmatinacs 6 Fremantle United 2 5
Old Easts 6 Jandakot Jets 5
Highest average – B Khan 49.61
Highest peg – C Davidson 114
180 –

Continue reading

Round 10 A-F Grade Results

CLICK HERE to go to the Latest Ladders page

 A GRADE
Cockburn BC 8 Kardy Kats 3
Jandakot Jets 6 Bye 5
Italian Club 6 Dalmatinacs 5
Highest average – M Brown 71.7
Highest peg – P Daines 113
180 – P Brotherston, G Hunter
 B GRADE
Dalmatinacs 8 Kardy Kats 3
Hilton Park BC 6 Cockburn BC 5
Italian Club 4 Old East 7
Highest average –  M Josic 66
Highest peg – T Morton 71
180 –
 C GRADE
Willagee Rugby Club 6 Jandakot Jets 5
Fremantle United 5 Cockburn BC 6
Dalmatinacs White 6 Dalmatinacs Blue 5
Highest average – J Drage 60.09
Highest peg – J Drage 65
180 –
 D GRADE
Cockburn BC 7 Hilton Navy 4
Cockburn RSL 6 Bye 5
Dalmatinacs White 6 Dalmatinacs Blue 5
Highest average – A Monaghan 75.5
Highest peg – A Monaghan 84
180 –
 E GRADE
Dalmatinacs Blue 4 Kardy Kats 7
Jandakot Jets 8 Dalmatinacs White 3
EFBC 6 W.W.S.D.C. 5
Highest average –  M Machin 60.8
Highest peg – J Robinson 71
180 –
F GRADE
Willagee Rugby Club 2 Jandakot Jets 9
Fremantle United 4 Dalmatinacs 7
Fremantle United 2 3 Old Easts 8
Highest average – M Graham 55.13
Highest peg – K Ivas 43
180 –

Continue reading

Round 2 – A Grade – F Grade Results

 A GRADE
Cockburn BC 7 Dalmatinacs 4
Italian Club 4 Jandakot Jets 7
Kardy Kats 6 Nomads 5
Highest average – K Walsh – 72.5
Highest peg – K Walsh – 129
180 – B Harding
 B GRADE
Dalmatinacs 8 Old East 3
Italian Club 8 Hilton Park BC 3
Kardy Kats 4 Cockburn BC 7
Highest average – T Filer – 57.43
Highest peg – R Jones – 108
180 –
 C GRADE
Willagee Rugby Club 7 Dalmatinacs Blue 4
Dalmatinacs White 6 Fremantle United 5
Jandakot Jets 8 Cockburn BC 3
Highest average – T Defaria – 62.76
Highest peg – K Hutchings, S Wright – 60
180 –
 D GRADE
Cockburn BC 6 Dalmatinacs Blue 5
Dalmatinacs White 4 Cockburn RSL 7
Hilton Navy 6 Nomads 5
Highest average – P Palecki – 57.56
Highest peg – T Eddy – 129
180 –
 E GRADE
Dalmatinacs Blue 6 W.W.S.D.C. 5
EFBC 6 Jandakot Jets 5
Kardy Kats 7 Dalmatinacs White 4
Highest average – P Stringfellow – 57
Highest peg – S Blackwood, K Hughes – 70
180 –
F GRADE
Willagee Rugby Club 3 Old Easts 8
Bye 0 Fremantle United 11
Jandakot Jets 9 Dalmatinacs 2
Highest average – A Attwood – 57.38
Highest peg – A Attwood – 56
180 –

Continue reading

Prelim Final Results and Grand Final Line Up’s

Results of Wednesdays Preliminary Finals are as follows:

B Grade
Jandakot defeated Dalmatinacs 6/4

B Reserves
Hilton Bowling defeated Dalmatinacs 6/1

C Grade
Kardy Kats defeated Fremantle United 6/3

C Reserve
Willagee Rugby defeated Dalmatinacs Blue 6/4

D Grade
Dalmatinacs Blue defeated Cockburn Gold 6/4

D Reserve
Nomads defeated Jandakot 6/3

GRAND FINALS

B Grade
Kardy Kats v Jandakot  – Venue Spearwood Dalmatinac

B Reserves
Nomads v Hilton Bowling – Venue Cockburn BC

C Grade
Cockburn MDC v Kardy Kats  – Venue Spearwood Dalmatinac

C Reserve
Cockburn RSL v Willagee Rugby – Venue Cockburn BC

D Grade
Cockburn MDC Blue v Dalmatinac Blue  – Venue Spearwood Dalmatinac

D Reserve
Dalmatinacs v Nomads – Venue Cockburn BC

Continue reading

First Semi Final Results

Congratulations all who made it through and commiserations to thise that did not.

B Grade
Jandakot defeated Cockburn Gold 6/2

B Reserves
Dalmatinacs Blue defeated Fremantle United 6/3

C Grade
Kardy Kats defeated Dalmatinacs 6/5

C Reserve
Dalmatinac Blue defeated Dalmatinacs White 6/5

D Grade
Dalmatinacs Blue defeated Jandakot 6/1

D Reserve
Jandakot defeated Fremantle United 6/5

1 x 180 by J. Poole

Special mention to our brand new club Jandakot who’s all three teams made the finals with 2 of them making it through.

Second Semi-Finals

B Grade
Kardy Kats v Dalmatinacs  – Venue Spearwood Dalmatinac

B Reserves
Hilton BC v Nomads – Venue Cockburn BC

C Grade
Cockburn v Fremantle United  – Venue Spearwood Dalmatinac

C Reserve
Cockburn RSL v Willagee Rugby Club – Venue Cockburn BC

D Grade
Cockburn Gold v Cockburn Blue  – Venue Spearwood Dalmatinac

D Reserve
Dalmatinacs v Nomads – Venue Cockburn BC

Continue reading

Open Singles and Under 50 Average Doubles 2019

As always a top roll up for these two events. We had 22 having a crack at the open singles and another 23 pairs getting involved in our under 50 average doubles. As you’d expect some really top darts thrown in the open doubles and good to see a few outside the Premier league getting stuck in and giving a few of the big names a run for their money.

Well done too to all players in the under 50 doubles.

On to the results. In the Open Singles, it was the old legend himself Kim Lewis prevailing over Lewis Kirk. Lewis had played some really great darts to beat Pete Pistol Sutton in the semis but couldn’t quite keep it going against Kim who continued some really great for after his semi against fellow Premier Leaguer in Dave Charnock.

 

 

 

 

 

 

 

In our Under 50 Average Doubles, last years Under 60 Doubles Winners Rod Newman and Graham McKenzie teamed up again and took the chocolates over Peter Palecki and Chris Ooi

Continue reading